Proces produkcji

Struganie | Optymalizacja | Suszenie

Procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie zaczynają się w momencie przywiezienia przez wyspecjalizowaną firmę transportową dłużycę z lasu, której długość wynosi około 15-17 metry. Jest ona składana przez przewoźnika w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Po tych czynnościach następuje rozkrój dłużycy na kłody o odpowiedniej długości. Po czym następuje sortowanie według ich przeznaczenia. Większość wycinana jest na długość 2,8 i 3,6 metra i jest transportowana  na podajnik znajdujący się przy traku poziomym taśmowym. Przy obsłudze traka pracuje trzech wykwalifikowanych pracowników. Ich zadaniem jest przygotowanie tarcicy o określonej wcześniej grubości. Po ułożeniu na odpowiednie stosy , odwożą je wózkiem widłowym w miejsce składowania mokrej tarcicy, które znajduje się w bliskiej odległości suszarni. Średnio na jedną zmianę przetwarzane jest około 20 m3 surowca. 

Czas  suszenia drewna iglastego wynosi od 5 do 12 dni w zależności od wilgotności początkowej drewna (40 – 70%),  grubości desek, wilgotności powietrza oraz temperatury panującej na zewnątrz. Jak tarcia osiągnie wilgotność od 10% do 13% jest wyjmowana i składowana w magazynie. Jednorazowo można wysuszyć 45-70 m3 drewna. 

Następnym etapem jest wprowadzanie na halę produkcyjną materiału pod wielopile – maszynę do rozkroju wzdłużnego. Przy jej obsłudze pracują dwie osoby.  Po ustawieniu sprzęgu pił w odpowiedni sposób maszyna zostaje uruchomiona i rozpoczyna się operacja nazywana rozkrojem wzdłużnym. Pracownik znajdujący się od strony podawczej  maszyny, umieszcza deski na posuwie, za pomocą którego materiał jest przemieszczany do wnętrza maszyny gdzie następuje rozkrój elementów na odpowiednią szerokość. Pracownik znajdujący się po stronie odbiorczej zajmuje się  sortowaniem wyciętego materiału oraz odkładaniem go na przygotowane wcześniej palety. 

Kolejnym stanowiskiem w ciągu technologicznym jest strugarka czterostronna. Przy obsłudze tej maszyny pracują również 2 osoby. Po przygotowaniu narzędzi skrawających, ustawieniu parametrów skrawania elementów następuje uruchomienie maszyny. Pracownik stojący od strony podawczej  w odpowiedni sposób umieszcza listwy na stole, które są wprowadzane do środka maszyny przy pomocy posuwu, gdzie następuje proces skrawania profilu listwy. Pracownik stojący po stronie odbiorczej maszyny odbiera listwy i sortuje je pod względem jakościowym na palety, które znajdują się przy strugarce. 

Następnie transportowane są pod optymalizerkę, na której wycinane są wady i dokonywana jest optymalizacja długości elementów. Do obsługi tej maszyny potrzebne są dwie osoby. Na początku pracy należy wybrać katalog z wcześniej ustawionymi wymiarami i uruchomić maszynę. Pracownik znajdujący się po stronie podawczej nakłada listwy na stół manipulacyjny i przy pomocy kreski fluorescencyjnej zaznacza wady. Wcięte na wymiar elementy trafiają na stół odbiorczy, gdzie następuje ich segregacja na wskazane wcześniej długości/ Pracownik znajdujący się za maszyną zbiera zoptymalizowane elementy i układa je, według długości, na palety. Po ułożeniu na palecie odpowiedniej ilości listwy zostaje ona spięta taśmą i wywieziona do magazynu półproduktów,  wyrobów gotowych, bądź jest ładowana bezpośrednio na samochód. 

Materiał, który jest półproduktem jest dalej obrabiany. Wykonywane są różne operacje m.in. wiercenie na wiertarkach wielowrzecionowych, szlifowanie na szlifierkach krawędziowych bądź montaż elementów do postaci wyrobu gotowego.